Bebekler Ne Zaman Çikolata Yiyebilir? 1 Yaşındaki Bebek Çikolata Yer Mi?

Şu hayatta çikolata sevmeyen çok az kişi vardır. Genelde yediden yetmişe her yaş grubundan çikolata tutkunları düzenli olarak çikolata tüketir. Özellikle çocuklar çikolata yemek için yarıl haline girerken anne ve babaların bebeklere çikolata yedirip yedirmeyecekleri konusunda endişeye kapılmaları da çok normal kabul edilir. Biz yetişkinlerin bile vazgeçemediği besin grubu çikolatalar bebekler için uzmanlar birçok konuda hem fikir sahibidir. Çikolatanın olumlu yanları olduğu kadar belirli bir yaş öncesinde tüketildiğinde olumsuz yanları da mevcuttur.

Bebeklere Çikolata Ne Zaman Verilmelidir?

Çikolatalar 1 yaş öncesinde olan bebeklere önerilmez. Uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde 24 ay öncesindeki bebeklere çikolata zararlı olabileceği yönünde kesişmiştir. Çikolataların içinde bulunan “teobramin” isimli madde bebeklere zarar verebileceğinden 2 yaş altı bebeklere çikolata yedirilmemesi en doğru karardır. İki yaşına basan bebeklere azar zar ve kontrollü şekilde çikolata verilmesinde bir sakınca yoktur. Çikolata belirli bir yaş üstü bebeklere verildiğinde birçok konuda sağlığa inanılmaz faydaları bulunmaktadır. En az bir yaşından küçük çocuklara çikolata tüketiminin olmaması sağlıkları için en uygun harekettir. Uzmanlar sıklıkla bu konu üzerinde ebeveynlere gerekli uyarıları yapmaktadır.

Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın en bilinen faydası mutluluk hormonuna kattığı değerdir. Mutlu olmak isteyenlerin tükettiği çikolatalar bebekler içinde faydalıdır. Özellikle 2 yaş üzerine verilen çikolatalar hafızayı güçlendirir. Bilişsel beceriyi destekleyerek bebeklerin zihinsel yapısına katkı sağlamaktadır. Kalp ve kan damarı sağlığında çikolata tüketimi önemli bir rol üstlenmiştir. Endorfin hormonunun düzenli çalışmasına yardım eden çikolatalar mutlu olunmasını sağlar. Bebeklere çok sık olmamakla beraber haftada en fazla iki kez çikolata verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Vücudun şeker ihtiyacını karşılayan çikolatalar ayrıca enerji deposudur.

Bebeklere Çikolata Nasıl Yedirilir?

Bebeklere genelde sütlü çikolatalar vermek daha doğru bir davranıştır. Dışarıda satılan çikolataların yerine evde hazırlanan çikolatalar da güvenle verilebilir. Bebekler çikolata tüketimini annelerinin sınırlaması kadar alırlar. Bu sebepten bebeklere çok fazla çikolata verilmesi doğru değildir. Daha akışkan çikolata kıvamıyla çikolatayı bebekler daha rahat tüketebileceklerdir.

Bebeklere Gün İçerisinde Çikolata Ne zaman Verilir?

Bebeklere çikolata verilmeden önce alerji konusunda emin olmak gerekir. Bebeklere çikolata verirken az miktarda ve belirli zamanlarda verilmesi gerekir. Genelde haftada iki veya en fazla üç kez çikolata verilebilir. Bebek uyumanda önce çikolata verilirse uykuya geçişte biraz zorluklar yaşanabilir. Bebeklerde mide rahatsızlığı varsa çikolata tüketimi oldukça sınırlandırılmalıdır. En tatlı yiyecek olan çikolatalar 2 yaşından sonra ve belli zaman dilimleri içinde verilirse herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Çocuklara çikolata tüketimi mutlaka ebeveynlerin kontrolü altında olması gerekir. Yüksek miktarda çikolata yendiğinde bazı bağırsak problemleri de ortaya çıkabilir. Bu konuda çok dikkatli olunması gerekir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir