Çikolata Kaç Derecede Erir? Bitter, Sütlü Ve Beyaz Çikolata Erime Süreleri

Çikolata Kaç Derecede Erir? Bitter, Sütlü Ve Beyaz Çikolata Erime Süreleri

Çikolata insanlarda mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayan enfes bir tatdır. Çikolata kakao ve kakao ürünlerinin, şeker veya çeşitli organik tatlandırıcıların ve süt veya süt ürünlerinin özel teknikler ile karıştırılması sonucu elde edilen gıda maddesine denir. Yüksek besin değeri ile vücudu besleyen ve kişiye enerji veren bu tat kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ögesidir.

Çikolata direk olarak yenebileceği gibi, muhteşem tatlıların en güzel süsleme gereci olarak da kullanılır. Günümüzün en popüler tatlarından olan çikolataların kakao yoğunluğuna ve tasarım şekillerine göre farklı türleri vardır ve hepsinin kullanım alanı ve amacı farklıdır. Ancak özellikle pasta süslemede ve tatlı süslemede kullanılacak olan hangi tür çikolata olursa olsun eritilebilir yada direk süslemede kullanılabilir.

Çikolata Nasıl Eritilir?

Tatlı tariflerinde en sık tercih edilen çikolataların eritilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Eğer bu noktalara dikkat edilmezse çikolata yanabilir, katı veya sıvı kısımları ayrılarak yağlanabilir. Bu nedenle çikolata eritirken mutlaka dikkatli olunmalı ve ara sıra karıştırarak homojen erimesi sağlanmalıdır.

Çikolata eritirken ilk etapta kullanılacak tüm malzemelerin kuru olmasına dikkat edilmelidir. Akabinde çikolatalar doğranarak ısının tüm parçalara eşit oranda yayılması sağlanır. Bu aşamada tercihe göre ister benmari usulü, isterseniz de mikrodalga fırın kullanarak çikolataları eritebilirsiniz. Benmari usulünde bir kabın içerisine koyduğunuz su kaynarken diğer bir kaba çikolata parçaları konur. Kaynayan suyun üzerine çikolata kabının tabanı değmeyecek şekilde yerleştirilir.

Çikolata kabını suya yakın koyarsanız içine su kaçabilir. Bu aşamada kaynayan su buharı ile çikolataların erimesi sağlanır. Çikolataların eşit oranda erimesi için belirli aralıklarla karıştırılır ve homojen bir kıvam elde edince kaynayan suyun üzerinden alınarak ılınmaya bırakılır. Ilındıktan sonra istediğiniz süsleme için kullanabilirsiniz.

  • Bitter Çikolata Erime Süresi

Bitter çikolata kakao oranı yoğun olan bir çikolata türüdür. Diğer çikolatalara göre daha sert bir dokusu vardır. Bu nedenle eritme işlemine başlamadan önce mutlaka doğranmalı yada rendeleme işlemi yapılmalıdır. Tariflerde bitter çikolata kullanılacaksa mutlaka benmari usulü eritme tercih edilmelidir. Çünkü bitter çikolatanın sert yapısının kıvam almasında yavaş ve eşit oranda ısı gerekli olur. Bu aşamada kıvamı daha akışkan yapabilmek için biraz tereyağ ya da süt kullanabilirsiniz.

  • Sütlü Çikolata Erime Süresi

Sütlü çikolata pastacılık sektöründe en çok tercih edilen çikolatadır. Sütlü çikolatanın erime süresi bitter çikolataya göre daha kısadır. Çünkü bitter çikolata kadar sert bir yapısı yoktur. Benmari usulü ile cam kap kullanılarak eritilen sütlü çikolatalar daha hızlı kıvam alır. Yaklaşık 200 gram bir sütlü çikolatanın erime süresi 3 dakikayı bulabilir.

  • Beyaz Çikolata Erime Süresi

Beyaz çikolata tariflerde en iyi alternatiflerin başında gelir. Ancak beyaz çikolatanın erimesi daha hassasiyet gerektirir. Çünkü daha yumuşak bir yapısı vardır ve kaynama noktası diğer türlere göre daha düşüktür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir