Çikolata Kaç Yılında Bulundu?

Çikolatanın geçmişi 4000 yıllara kadar dayanır. Çikolata ilk keşfedildiğinde içecek olarak kullanılmıştır. Kakao çekirdeklerini bulan Meksikalı insanlardır. Çikolata kelimesi ilk önce acı, tatlı ve ekşi anlamlarına gelen bir sözcük olan xocoalt kelimesi ile tanındı. Aztekler tarafından konulan bu isim, çikolataya çok önem verdikleri anlamına gelir. Mucizevi bir içecek olduğunu inanırlardı.

Çikolatayı ilk kullanan kişiler, bu içeceğin insana mutluluk getirdiğine inanmışlardır. Zamanında bu içeceği krallar ve soylular harici kimse içmemiştir. İspanyollar tarafından Dünya’ya yayılmıştır. 1928 yılında Hollandalı bir kimyagerin icat ettiği kakao makinesi ile kakao toz haline getirip, başka malzemelerle karıştırılınca bugünkü halini almıştır. Bu şekilde içilen bir çikolatadan yenilebilir bir hale gelmiştir.

Beyaz & Bitter Çikolata İlk Ne Zaman Türkiye’ye Geldi?

Türkiye, Osmanlı zamanında çikolata ile karşılaşmıştır. Avrupalı gezginler tarafından Türkiye çikolata ile tanışmıştır. 19. yüzyıl sonlarına doğru çikolatalar bir çok kişiye tanıtıldı. 1090 yılında Nestle bir firma kurarak, çikolata üretmeye başladı Türkiye çikolatayı çok severek yemeye başladı.

Osmanlı zamanında çok pahalı bir ürün olduğu için halk tadına bakamazdı. Nestle’nin önderliğinde açılan firma, her kesime uygun fiyatlar da çikolatalar üretmeye başladı. Nestle’nin ürettiği çikolata çeşitlerinden en çok sevilen beyaz çikolata oldu. Bitter çikolatası ise sevilmesine rağmen acı tadından dolayı çoğu kesime hitap etmedi. Nestle’nin ardından farklı markalar da çikolata firmaları açıldı.

Beyaz & Bitter Çikolata Nasıl Yapılır?

Kakao ağacı tropikal bir yerde yetişir. Kakao ağacı olgunlaştıktan sonra, meyvelerini verir. Bu meyveler kakao çekirdekleridir. Bu çekirdekler itina ve özenle toplanır eğer ağaçlara dikkat edilmezse kakao çekirdeklerinin özü bozulur. Birer birer elle toplanır. Yavaşça el ile kabuğundan çıkarılır. Kakao makinesine koyarak özü çıkarılır. Aroması yoğun olması için bir kaç ay bekletilir.

Beyaz çikolatanın içerisinde kakao yağı, süt tozu ve şeker bulunur. Kakao yağının oranı 45 kadar istenilen düzeyde çıkartılabilir. Bitter çikolatası ise % 70 kadar bir kakao hamuru içerir. İsteğe bağlı olarak bu orantı azaltıla bilinir. Oran ne kadar yükseltilirse çikolatanın acısı o kadar artar.

Çikolatanın Yararları

Yenildiği zaman vücuttaki seratonin adı verilen mutluluk hormonunu tetikler. Bu nedenle mutluluk hormonu salgılanır. Mutluluk hormonu salgılandığı zaman sebepsiz yere mutlu hissettirir. Mutsuz ve üzgün anlarda başvurulan bir yiyecektir. Antidepresana karşı bir ilaç gibi olduğu için aşırı olamamak kaydıyla yenilir. Çikolatanın kansere iyi geldiği bilinir. Kan pıhtılaşma sorununa yardımcı olduğu düşünülür. Uyku problemi yaşayan insanların çikolata tüketerek, uyku sorununa çözüm olduğu bilinir. Gün içerisinde yorgunluktan vücut direnci düşer. Az miktar da çikolata ile vücut direncini artıra bilirsiniz. Bir başka yararı ise hücrelerinizin yenilenmesidir. Belli miktar da tüketerek hücrelerin tazelenmesine yardımcı olursunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir