Çikolata Müzesi Nerede? Müzenin 2019 Giriş Ücreti Nedir? İşte Fiyat ve İletişim Bilgileri

Dünyanın dört bir tarafından gelen turistlere ve yerel halka hizmete açılmış Türkiye’nin ilk çikolata müzesi “Pelit Çikolata Müzesi”dir. Müzedeki her adımınızda sizi çeşitli şekillerde çikolataların karşıladığı müze, özellikle çocuklar tarafından büyük bir ilgi görmektedir.

Pelit Çikolata Müzesi Nerede?

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bulunan müze, 25000 metrekarelik büyük bir alanda kurulmuştur. Müzeye kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi, sık seferli halk otobüsleriyle de rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Avrupa yakası tarafında bulunan müze İstanbul Havaalanına 50 km uzaklıktadır.

Çikolata Müzesi Ne Zaman Nasıl Kuruldu?

1957 yılından beri hizmet veren Pelit Çikolata, yediden yetmişe her yaştan insanın damak tadına göre ürettiği eşsiz çikolatalarıyla Türkiye’nin sayılı markaları arasına girmiştir. Kurulduğu yıldan itibaren çikolata üretimi ve çikolatayla ilgili her şeye tutkuyla bağlı tesis kısa sürede hızlı bir büyüme yaşamıştır. Her geçen yılda kendilerini geliştirmek için yoğun çaba gösteren tesis sahiplerinin son büyük girişimi 2014 yılında kurdukları Pelit Çikolata Müzesi’dir. Dünyada eşi benzeri olmayan bu müze sayesinde, tüm dünyanın çikolataya bakış açısını değiştirmeyi amaçlamış ve başarmışlardır. Bu ilginç müze sayesinde sadece çikolata severlerin değil dünyanın dört bir yanında bulunan insanların dikkatini çekmişlerdir.

Çikolata Müzesi Hakkında Bilgiler

Pelit Çikolata Müzesi, çikolata severler için sadece bir müze değil adeta bir dünya yaratmıştır. Kapıdan girdiğiniz an başka bir gezegene ışınlanmışsınız hissi veren müzede, her yerde şekil verilmiş çikolata figürleri görülmektedir.

Müzeye kapısında çikolata şelalesinden yapılan ikramla başlayan müze turunun her bölümü için çeşitli konseptler düşünülmüştür. Giriş kısmında bulunan büyük ağaç ve mahalle görüntüsü dâhil müzede bulunan her şeyin çikolatadan yapılmış olması ziyaretçilerini epey şaşırtmaktadır.

Çeşitli bölümlere ayrılan müzede, bir çok farklı konsept bulmanız mümkündür. Örneğin hazırlanan İstanbul bölümünde Boğaz Köprüsü ve Kız Kulesi gibi İstanbul’un simgesi haline gelmiş yapılar; Medeniyetler bölümünde Osmanlı, Bizans, Hititler gibi tarihte çok büyük yer edinmiş devletler; Türk Büyükleri bölümünde Atatürk, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet gibi Türk tarihinin önemli önderleri yer almaktadır.

Her şeyin düşünüldüğü müzede özellikle çocuklar için pek çok eğlence seçeneği bulunmaktadır. Bu eşsiz müzede gezip çikolatanın tadına ve kokusuna doyabilir ya da onlar için hazırlanan çikolata ve pasta yapım atölyesinde kendi çikolatalarını yapabilirler. Kendi hayal güçleriyle yaptıkları çikolataları sayesinde çocuklar için unutulmaz bir anı olarak kalmaktadır.

Çocuklar kadar yetişkinler için de oldukça keyifli olan bu müzede aynı zamanda bir kafe ve restoran bulunmaktadır. Gezinizin sonunda bu tatlı müzenin restoran bölümünde hem dinlenebilir hem de lezzetli yemeklerinden tadabilirsiniz. Pazar sabahları açık büfe kahvaltı hizmeti veren kafenin zengin bir menüsü bulunmaktadır.

Çikolata Müzesi Ne Zaman Açıktır? Ücreti Nedir?

Çikolata Müzesi, hafta içi her gün 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 0-5 yaş çocuklara ücretsiz, yetişkinler için kişi başı 40 TL’dir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir