Diyetteyken Çikolata Yenir Mi? Ne Kadar Çikolata Yenmelidir? (Bitter, Beyaz, Sütlü Çikolata)

Diyet, sağlıklı insanların bile benimsemesi gereken bir yaşam stili aslında. Ama çoğu insanın bu şekilde düşünmeyerek yalnızca kilo vermek amaçlı diyete yöneldiği de ortada. Özellikle yaz ayları yaklaşırken insanlarda kendilerine uygun bir diyet arayışı da başlıyor. Tabi yaz kış demeden fit görünmek ve sağlıklı olmak isteyenler de var. Hal böyle olunca akıllarda “Diyette hangi tatlıları tüketebilirim?” , “Diyette çikolata yenir mi?” ve “Ne kadar Çikolata Yenmeli?” gibi sorular oluşuyor.

Dünden Bugüne Çikolata

Çikolatanın yaklaşık 4000 yıllık bir geçmişi var. İlk önce Honduras’taki yerliler çikolata çekirdekleri ile bir içecek ürettiler. Çikolata çekirdeklerinin yalnızca ticareti yapılan değerli bir ürün olmakla kalmayıp Aztek ve Maya gibi uygarlıklarda para yerine bile kullanıldığı oldu. Çikolatanın Avrupa topraklarına gelişinden sonra kahve dükkanlarında kendine geniş bir yer edindi. Katı halde tüketilebilmesi ise Sanayi Devrimi’nden sonra kakao yağının bulunması ile gerçekleşti. Bundan bir süre sonra ise Henri Nestlé isimli biri süt tozunu elde etmeyi başardı. Bu çikolatanın hem tadında hem çeşitlerinde bir devrim etkisi yarattı.

Diyetteyken Çikolata Yenir Mi?

Çikolata, insanlarda oluşan yaygın kanının aksine sağlığa oldukça faydalıdır. Bazı hormonları düzenleyerek kalp damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Magnezyum içeriği yüksek olan çikolatalar krampları, yorgunluğu ve depresyonu azaltabilir ya da engelleyebilir. Ayrıca kişide motivasyonu arttırır ve mutluluk hissi uyandırır. Çikolatanın etkisinin olumlu olabilmesi için aynı diğer yiyeceklerde olduğu gibi kararında tüketilmesi gerekir. Çikolatanın sütlü, bitter ve beyaz gibi türleri diyet üzerinde farklı etkilere sahiptir.

Diyetteyken Ne Kadar Çikolata Yenmeli?

Yiyeceğiniz çikolatanın miktarını hassas bir şekilde ayarlamazsanız sağlığınıza kötü yönde etki edebilir. Bu nedenle kendi kilonuza ve yağ oranınıza göre kalori miktarını hesaplayarak yemenizde fayda var. Az miktarda tüketildiğinde insanda çok olumlu duygular uyandıran çikolata artan miktarlarında kişinin diyetini kötü yönde etkiler. Ayrıca insanlarda diyeti bozması nedeniyle pişmanlığa neden olur ve yeni bir depresyonu tetikler. Son dönemde yapılan araştırmalar günlük 30 gram bitter çikolata yemenin sağlığa faydalı olduğuna işaret ediyor. Peki, neden sütlü ya da beyaz değil de bitter çikolata öneriliyor?

Çikolatanın Bitter, Beyaz Ya Da Sütlü Olması Neyi Değiştirir?

Çikolata tercihi yapacakken özellikle de diyet yaptığınız dönemdeyseniz bitter çikolatayı tercih edin. Bitter çikolata yüksek Magnezyum ve düşük yağ içeriğiyle diyetle daha uyumlu bir yapıya sahip. Yüksek kakao miktarı ise ruh haline daha çok etki etmesini sağlıyor. Beyaz çikolatada kakao yerine kakao yağı kullanılır. Bu da onu daha kalorili bir hale getirir. Sütlü çikolata ise süt oranının bitter çikolataya göre daha fazla olması ile elde edilir. Süt çikolatadaki kaloriyi ve yağı arttıran bit etkendir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir