Günde En Fazla Ne Kadar Çikolata Yemeliyiz / Tüketmeliyiz?

Çikolata biz insanlar olarak çok yediğimiz, hatta yemeye bazen doymadığımız bir besin kaynağıdır. Artık yediğimiz yemeklerden sonra tatlı olarak puding, supangle gibi çikolatadan yapılan tatlılar tükettiklerimiz arasındadır. Günlük olarak ara öğün arasında da tüketebiliriz. Çikolatanın vücudumuza faydaları vardır. En önemliler arasında, çikolatanın türüne göre değişebilir enerji kaynağı olarak da bilinir. İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler oldukça fazladır. Vücudumuz açısından tüketilmesi önemlidir. Çikolatayı fazla yemenin zararları da vardır. Günlük en fazla ne kadar çikolata tüketmeliyiz? Vücudumuza olan zararları? Vücudumuza olan yararları? Erkek ve kadınlar günde ne kadar çikolata yemeli? Bu soruların cevaplarına bakalım.

Günlük Ne Kadar Çikolata Tüketmeliyiz/ Yemeliyiz?

Çikolata tüketmeyi severiz, Günlük olarak tüketmemiz gereken çikolata miktarı farklı çikolatalara bağlı değişir. Fazla tüketilmesi kilo almamıza neden olur. Bitter çikolatada %70’lere varan bol miktarda kakao bulunduğu için normal çikolataya göre daha faydalıdır. Günde 100 gram çikolata tüketmek ideal bir miktardır. Ancak bir çikolatadan günde 100 gramdan fazla tüketmek hem zararlı, hem de kilo almanıza sebep olur. İçerisinde kakao bulunan (bitter) çikolataları tercih etmeniz daha faydalı olur. En sağlıklı olarak çikolatalar arasında bitter olanı öne çıkıyor. Şeker hastaları bu durumda normal bir çikolata yerine bitter olanı tercih etmeleri daha faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda şeker hastalarının bitter çikolata tükettikleri taktirde, şeker ayrıca tansiyon ve kolesterol düzeylerinde iyileşme görülmüştür.

Vücudumuza Olan Zararları?

Çikolata tüketmek bir o kadarda zararlıdır. Günlük almamız gereken miktarın üzerinde tüketirsek, vücudumuza zarar verir. Çikolatalarda bulunan kalori değerleri oldukça fazladır. Bunlara dikkat edilmesi gerekir, kilo almamıza neden olur. Ayrıca dişlerimizin çürümesine yol açar. Yapılan araştırmalarda yaşlı insanların kemik yapılarında zayıflama olduğundan dolayı normal değerlerden daha az değerlerde çikolata tüketmeleri gerekir. Yaşlı insanların kemik yapılarında fazla tüketilen çikolata sonucunda zayıflık rastlanmıştır. Yaşlı insanların bu durumda dikkatli tüketmeleri gerekir.

Vücudumuza Olan Faydaları?

Çikolatanın vücudumuza birçok faydası vardır. Yediğimiz andan itibaren vücudumuzda mutluluk hormonu salgılandığı gözlenmiştir. Sinirli veya depresyonda olduğumuz durumlarda tüketmemiz bizlere iyi gelecektir. Bunlardan daha fazla olarak stresli olduğumuz anlarda, çikolatanın içerisinde bulunan antioksidan (çikolataya göre değişebilir) sayesinde rahatlama duygusu hissedilir. Çikolata özellikle gençler arasında faydalıdır. İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik ve diş yapılarında güçlenme sağlar. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmede yardımcı olur. Pek çok hastalıklara karşı direnç sağlar. Soğuk algınlığı geçirdiğimizde, bir bardak sıcak çikolata kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Ayrıca bunlara ek olarak, çikolata yediğimizde bize enerji sağlayacaktır. Yorgun ve bitkin düştüğümüzde, yiyeceğimiz bir çikolata faydalı olacaktır.

Erkek ve Kadınlar Günde Ne Kadar Çikolata Yemeli?

Erkek ile kadınlar arasında çikolata yemenin farkı vardır. Biraz garip gelecektir, fakat araştırmalar sonucunda kadınların haftada 1 defa olmak üzere 30 gram çikolata yemeleri gerekiyor. Erkekler bu orana bakarak daha fazla tüketmeleri gerekiyor. Erkeklere ise haftada 3 ile 6 tane arasında, yine aynı miktarda (30gram) olmak üzere tüketilmesi gerektiği anlatılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir