Hangi Çikolata Kilo Aldırmaz, Hangi Çikolata Kilo Aldırır?

Çikolata yediden yetmişe herkesin vazgeçilmez yiyeceklerinden biridir. Peki, genç, çocuk, yaşlı demeden herkesin tükettiği bu çikolata nedir? Hayatımıza ne zaman girmiştir? Kilo aldırır mı? İşte herkesin merak ettiği soruların cevapları:

Çikolata Nedir?

Tropikal bölgelerde yetişen kakao ağaçlarından üretilen çikolatanın tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Honduras halkının yerlileri tarafından ilk olarak içecek formunda bulunan çikolata o zamanlar çok da dikkat çekmemiştir. Bulunan içeceğin dünyanı vazgeçilmez tatlarından biri olacak çikolata haline geleceği kimsenin aklına gelmemiştir. Çikolatanın üretim macerası uzun bir süre soğuk ve acı bir içecek olarak devam etmiş; birçok uygarlık tarafından severek tüketilmiştir. Bu tadın yayılmasıyla birlikte kakao çekirdekleri bir dönem paradan bile değerli hale gelmiştir.

Çikolata İçecekten Günümüzdeki Haline Nasıl Ulaştı?

Sanayi Devrimi ile birlikte 1700’lü yıllarda yapılan araştırmalar sırasında kakao yağı bulunmuştur. Bu icatla birlikte çikolatanın katılaştırılmasının önündeki engel kalkmış, ilk katı çikolata üretimi İngiltere’de başlamıştır. Henri Nestle’nin uzun süren araştırmaları ve katkıları sonucu günümüzdekine en yakın tatta çikolatalar üretilmeye başlamıştır.

Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

Katı çikolatanın keşfedilmesi ile birlikte, dünyanın her yerinde birçok marka ve tatta çikolata üretilmeye başlanmıştır. Şuan binlerce çeşidi bulunan çikolatanın temelde 6 farklı türü vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1) Sütlü Çikolata: Günümüzde en çok tüketilen çikolata çeşididir. İçerisinde %14 süt tozu, en az %25 kakao hamuru bulunmaktadır. Oldukça yumuşak olan bu çikolata çeşidi genel olarak süslemelerde kullanılmaktadır. Isıya karşı dayanıklılığı çok az olan bu çeşit kolayca yanabilme özelliğine sahip olduğu için mutfakta kullanımı zordur.

2) Bitter Çikolata: İçeriğinde kakao oranına göre kalitesi değişen bir çeşittir. Bu oranın çok yüksek olmasıyla tadı bozulabilmekte bu nedenle oran %50-70 arasında tutulmaktadır. İçerisinde %35’den fazla kakao hamuru bulunmaktadır. içerisinde kakao oranından dolayı en kaliteli çikolata olarak bilinmektedir.

3) Beyaz Çikolata: İçerisinde bolca şeker, süt tozu ve kakao yağı bulunmaktadır. Beyaz çikolatanın kalitesi içerisindeki kakao yağının oranına ve lezzetine bağlıdır. Kakao yağ oranı %20-45 arasındadır.

4) Pralin: Birçok çeşitte yapılabilen ceviz büyüklüğündeki yuvarlak çikolata çeşididir. Ağırlığının 1/4’ü tüm çikolata çeşitlerinin karışımından ya da tek çeşit çikolatadan oluşur. Dolgulu şekilde de olabilir.

5) Kaplama Kuvertur: Normal çikolataya göre kakao yağı oranı oldukça yüksektir. Genellikle pasta yapımında ve süslemesinde kullanılır.

6) Dolgulu Çikolata: Dışı istenilen çikolatadan yapılabilen sert kısımdan, içi çikolata dolgusundan oluşan çeşittir.

Çikolata Kilo Aldırır Mı?

Çikolatadan vazgeçemeyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri budur. Doktorların önerisine göre eğer bir kilo sorunu yaşamıyor iseniz günlük 50-80 gram arası çikolata tüketilebileceği yönündedir. Ancak kilo sorunu yaşayanlar için öncelikle bu günlük gramajın minimum 15 grama düşürülmesi gerekmektedir. 45 gramlık çikolata ortalama 250 kcal gelmektedir. 100 gramlık bir paket çikolata bitter ise 412, fıstıklı-fındıklı ise 548, sütlü ise 505 kcal’dir. Kalorisi en düşün olan bitter çikolatadan günde 20 gram kadar tüketerek şeker ihtiyacınızı karşılayabilir, aynı zamanda kilonuzu da koruyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir